Lidé svatého Floriána _MCELY (Nymburský deník 8.7.2009)

31.10.2009 20:01

 

Ve Mcelích jsou dobrovolnými hasiči už od plenek Ve  Mcelích  jsou dobrovolnými  hasiči  už od plenek

 

        V září mcelští dobrovolní hasiči oslaví 130 let své existence a rozhodně nemají nouzi o další následovníky. Vedle SDH Mcely se totiž pod vedením Marcely Šťastné tuží Mladí hasiči Mcely. „Zavedli jsme v obci takový zvyk: už každé miminko hasiči vítají jako mladého hasiče a s tričkem mu předají i pozvání do spolku,“ uvádí ryze hasičskou obec vedoucí. Dnes je dobrovolných i budoucích hasičů zhruba padesát.

   Mcely byly na tehdy časté požáry, v souladu s pozdějšími předpisy, připraveny už v roce 1800. Vesnice měla čtyři dozorce při ohni a pohasného. V roce 1879 místní založili první vesnický Sbor dobrovolných hasičů na Nymbursku.

   Podle hasičské stupnice nejsou mcelští ani JPO5, která nemá zásahové vozidlo, takže podporují profesionální hasiče při zásahu například doplňováním vody. Hasičskou techniku ale vlastní. „Díky nymburským hasičům jsme získali avii z Kladna. Je běžnou praxí, že SDH podědí použitou, ale výborně zachovalou techniku od profesionálů,“ vysvětlila starostka Mcel Jana Hejlová. PF12 stříkačka v avii je dokonce křtěná na Červenou Karkulku, která jako maskot sedí v kabině řidiče. Mcelská hasičárna ukrývá ještě raritu: plně funkční hasičskou stříkačku Stratílek z roku 1941, která nese jméno svého výrobce a najdete na ní ještě německý název obce.

   Vedoucí celého kolektivu a učitelka v mateřské školce Marcela Šťastná si povzdechla, že jim v soutěžích chybí dorost, ale to jistě nebude dlouho trvat. „U nás se teď rodí hlavně děvčata, tak nám snad brzy doroste dívčí tým.“ Mladí hasiči se dělí do tří družstev: starší (do 15ti let), mladší a přípravka (3–6 let). Spolu s kolegy Šťastným, Daňkem a Jánskou připravuje Marcela Šťastná své svěřence na soutěže tréninkem uzlování, topografických značek a dalších dovedností.

    Největší okresní soutěž Plamen spočívá ve štafetovém závodu a štafetě dvojic a účastní se jí všechna tři mcelská družstva. Soutěž probíhá od podzimu do jara a jarní (druhá) část se letos již třetím rokem pořádá v Jabkenicích a Mcelích, kde se na organizaci podílí dobrovolní hasiči. Právě do této etapy se letos zapojilo 350 dětí z celého okresu. Součástí akce je dětský tábor v Jabkenicích v objektu Červeného kříže, kde se plní odznaky odbornosti. Loni byli vytopeni průtrží mračen, což děti neodradilo.

   Z první části závodu v Křečkově si letos mcelská přípravka přivezla pohár Sv. Floriánka za nejlepší útok.

   Během roku se mladí hasiči připravují také na podzimní Závod požární všestrannosti. V něm musí zvládnout běh s uzly, střelbu ze vzduchovky, topografii nebo určování azimutu.

   Kromě oblíbených výletů za kulturou do pražských kin, divadel, úspěšné účasti na adventním koncertu, výtvarné soutěži a reprezentaci v soutěži Obec roku, vyjíždí hasičský dětský kolektiv na letní tábory. Letos se chystají do Vítkova v Krkonoších. Na všechny, včetně přípravky, čeká podle Šťastné celotáborová hra v hudebním stylu Země plná písniček. Děti všechny tyto události zaznamenávají ve své kronice.

   Ani aktivní mcelští hasiči nejsou, co se akcí týče, pozadu. Druhým rokem spoluvytvářeli živý betlém, tentokrát ztvárnili Tři krále. Vždy v únoru pořádají tradiční hasičský ples, na sv. Václava zase Posvícenskou zábavu. Hasiči spolupracují také na Dětském dni, pořádají Čarodějnice a zajišťují dětem dopravní podporu na Železné neděle do sběrného dvora.

  Loni dobrovolní hasiči připravili ve zbrojici výstavu hasičké výbavy, která se nesla v interaktivním duchu. Rodiče spolu s dětmi mohli vyzkoušet, jak se s hasičskou technikou manipuluje.

  Čerstvě opravená hasičská zbrojnice je v současnosti v rukou dětí, respektive pouze prostor klubovny, který si mladí hasiči přizpůsobí k obrazu svému. „Místnost vymalujeme, vybavíme nábytkem a na zimu topením. Vedle máme k dispozici sociální zázemí a kuchyňku, což je ideální pro volnočasové aktivity i pro schůzky a porady,“ má představu vedoucí Šťastná.

www.hasicimcely.estranky.cz