Lidé svatého Floriána - DYMOKURY (Nymburský deník 26.8.2009)

31.10.2009 20:27

 

Dobrovolní hasiči v Dymokurech oslaví 115 let

 FOTO: Dobrovolní  hasiči  v Dymokurech oslaví 115 let

Dymokurští dobrovolní hasiči fungují už od 20. července 1895. V příštím roce je tedy čekají oslavy 115. výročí založení.

 

První stříkačku pořídili místní hasiči v roce 1894. Na svůj první zásah vyrazili o tři roky později, když na zámku v Rožďalovicích vypukl požár. Tehdy ve sboru fungovali například zakladatel sboru František Tuzar a radní Moc, Pažout a Zedník.

 

V novodobé historii se píše začátek činnosti sboru v té podobě, v jaké je dodnes, od roku 1995. Dnes čítá Sbor dobrovolných hasičů v Dymokurech 58 členů. V obci funguje i zásahová jednotka se třinácti členy, která je zařazena do JPO 5. Její členové jsou povoláváni k případným požárům jako záloha pro dodávku vody. „V obci máme velkou požární nádrž, takže jsme povoláváni na čerpání vody do cisteren. Ale pomáháme také například při různých haváriích vody a máme skvělou spolupráci s obcí,“ uvedl starosta dymokurských hasičů Jaroslav Řeháček. Naposledy zasahovala dymokurská jednotka na jaře v roce 2003 u požáru rodinného domu, při kterém záhadným způsobem zemřeli dva lidé.

 

Největší aktivity má však sbor v požárním sportu. „Máme družstvo mužů, které bylo založeno v roce 1995 a družstvo žen, které se dalo dohromady v roce 2002. Zajímavé bylo, že hned první rok naše ženy vyhrály,“ říká starosta hasičů s tím, že mládež nyní v Dymokurech nefunguje. „Děti nám vyrostly a nové zatím nemáme,“ dodává Jaroslav Řeháček.

 

Spolupráce hasičů s obcí se stala už místní tradicí. Hasiči každý rok připravují několik společenských akcí, nejen vlastními silami, ale i ve spolupráci s místní školou. Za zmínku stojí například hasičský ples, maškarní bál, masopust, ale také květnové posvícení a pálení čarodějnic nebo červnový dětský den. Mezi všemi akcemi chodí do práce a připravují se na závody.